Akademická Banská Bystrica

3. 5. 2017
Ave Maria, Il est bel et bon, How can I truly say, Už je slunko, Ubi caritas. Těmito a dalšími skladbami jsme se přestavili na dvou koncertech XVII. ročníku mezinárodního festivalu vysokoškolských pěveckých sborů Akademická Banská Bystrica 2017. V krásné aule Univerzity Mateja Bela jsme si s úspěchem zazpívali už před dvěma lety, a proto jsme šli do tohoto ročníku s nadšením a snad i nadějí, že to třeba i letos dopadne.

Soutěžní klání nás čekalo v neděli dopoledne, což je denní doba pro zpěv ne příliš příznivá, nicméně náš disciplinovaný a motivovaný sbor se soustředil, aby podal co nejlepší výkon a v konkurenci dalších dvou komorních sborů v kategorii (Mladosť pod vedením Prof. PaedDr. Milana Pazúrika, CSc. a NONA pod vedením Luboše Hány a Pavla Zmátla) a celkově osmi soutěžících sborů z České republiky, Slovenska a Polska zazářil. Šest náročných skladeb, které jsme předvedli na hodnoceném koncertě, si pečlivě vyposlechla mezinárodní porota tvořená odborníky z Ruska, České republiky, Slovenska a Polska, předsedal jí pan dirigent dr. h. c. Ondrej Lenárd. A my jsme při čekání na závěrečný galavečer a vyhlašování výsledků mohli už jen věřit, že naše poctivá přípava a radost ze zpěvu byla slyšet a vidět.

Bez dalšího napínání se tedy pochlubíme: První místo a zlaté pásmo v kategorii komorních sborů, cena za nejlepší interpretaci povinné skladby (Ave Maria – Robert Faltus) a titul absolutního vítěze Akademické Banské Bystice.

Náš velký obdiv a dík patří Adamu Sedlickému nejen za usilovnou práci a přípravu, ale i za předsoutěžní: hlavně zpívejte a užijte si to (volný překlad ze slovenštiny). Užili.