Recenze

Níže najdete, co o nás napsali jiní.

2022
Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (sbormistr Adam Sedlický) získal v kategorii „A3 – ženské sbory s povinnou skladbou“ nejvyšší bodový zisk (26,6 ze 30 možných) a po zásluze si odvezl i Cenu rektora. Výborně provedl povinnou skladbu – M. Raichl: Amours, skvělé bylo rovněž provedení Hrušovského – Zahučali chladné vetry. Sbor se vyznačuje vysokou úrovní hlasové kultury zvláště v nižších hlasech, výbornou intonací a propracovaností detailů. Zlaté pásmo si po zásluze odvezl i ze soutěže o Cenu B. Martinů (muzikální provedení skladby Mořena, Mořena B. Martinů, velmi působivý Lukášův Věneček, trochu uspěchaná Má hvězda B. Smetany).
Úryvek z článku p. Zdeňka Vimra „IFAS Pardubice již pošestadvacáté“, předsedy poroty
Více zde: https://www.jirikolar.cz/recenze-a-clanky/recenze-2022/

Vítězem kategorie, ale na základě obdrženého nejvyššího bodového hodnocení i absolutním vítězem celé přehlídky se stal Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava /Adam Sedlický/. Přes méně početné mužské hlasy naprosto vyrovnaný zvuk, skvělá hlasová kultura, téměř bezchybná intonace, široká dynamická škála s úchvatnými pianissimy /Halma, Košťál/. Skladby promyšleně vystavěné a procítěně provedené. Bravo!
Úryvek z článku p. Zdeňka Vimra „CHORALIA Praha 2022“, předsedy poroty
Více zde: https://www.jirikolar.cz/recenze-a-clanky/recenze-2022/

2019
S radostí musím dodat, že ve velké konkurenci skvěle obstál také český zástupce, Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava s dirigentem Adamem Sedlickým, který si ve velmi šikovně zvoleném programu (Halma – Mikulecká dědina, Lukáš – Oj, oj, oj, Košťál – Už je slunko z tej hory ven) vyzpíval 2. cenu ex aequo spolu se sborem z Indonésie (Mercu Buana University Choir – shodně 91,5 bodu). Náš sbor porotu zaujal zejména měkkým zvukem s kouzelným pianissimem.
Český sbor se i tentokrát umístil na výborném pátém místě (86,25), když se zejména v povinných skladbách nemohl plně spolehnout pouze na svou největší zbraň, tedy barevný zvuk v nízké dynamice. Také ve slovním hodnocení, které po každé kategorii porota pro každý sbor vypracovala a ihned v okamžiku vyhlášení výsledků veřejně prezentovala, zazněla touha porotců po posunutí horní dynamické hranice sboru, což s sebou nese v první řadě větší početní vyrovnanost ženských a mužských hlasů. I tak se domnívám, že ostravský sbor zanechal v tomto prestižním klání skvělý dojem; podle ohlasů z publika i leckteří posluchači brali jeho „až“ páté místo jako nespravedlnost.
Úryvky z článku p. Jakuba Zichy „Sborová soutěž ve Spittalu an der Drau letos pošestapadesáté“, jednoho z porotců 56. ročníku mezinárodní sborové soutěže ve Spittalu nad Drávou 2019
Více zde: https://www.jirikolar.cz/recenze-a-clanky/recenze-2019/

2017
V naplněné Dvořákově síni byl prvním v řadě Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, nyní řízený sbormistrem Adamem Sedlickým. Bezchybné provedení skladeb Arnošta Košťála, Bruno Regniera, Ivana Hrušovského a Keitha Lancastera splnilo roli prvního sboru výborně. Sbor vzniklý v roce 2007 má za sebou už nejen evropské turné, ale i zájezd do Argentiny a čtyři CD.
Úryvek z článku „Koncert ke Dni studentstva Studenti sametu 2017“ p. Františka Zumra
Více zde: https://www.jirikolar.cz/recenze-a-clanky/recenze-2017/

2016

Akademický pěvecký sbor VŠB-TU Ostrava zaujal technicky náročným a přesvědčivě ztvárněným repertoárem porotu i publikum a stal se absolutním vítězem soutěže 59. ročníku Festivalu sborového umění Jihlava 2016. Jeho dirigent Adam Sedlický úspěšně rozvíjí odkaz svého rodu, navazuje na vynikající sbormistrovské umění svého děda a otce a stává se výrazným představitelem nastupující slovenské a české interpretační generace.
Slova p. Jana Vičara k výsledkové listině 56. ročníku Mezinárodního festivalu sborového umění Jihlava 2016, předsedy poroty
Více zde: https://www.jirikolar.cz/novinky/vysledkove-listiny-vybranych-msf/a2016/