Voce Magna 2021

Voce Magna 2021

Na začátku listopadu se po roční odmlce uskutečnil 11. ročník mezinárodního festivalu sborového umění Žilina Voce Magna 2021. Jako vítězové Grand Prix 2018 soutěžní části festivalu jsme o dva roky později obdrželi pozvání k účasti na jeho festivalové části. Kvůli špatné covidové situaci na podzim 2020 byl však bohužel celý festival odložen na rok 2021. I přes opět poměrně nepříznivou situaci jak v Česku, tak i na Slovensku se Voce Magna letos naštěstí opravdu podařil uspořádat – a APS byl jeho součástí!

Směr Žilina jsme vyrazili krátce po obědě a abychom se vyhnuli dopravní špičce, zvolili jsme trasu po silnicích nižších tříd. O co náročnější byla cesta pro řidiče, o to krásnější byla pro zbytek osádky – podzim vybarvil horské lesy do pestré palety barev a padající listí vykouzlilo pohádkovou atmosféru. Příjezd do Žiliny proběhl bez problémů a po chvilce napětí před vjezdem do historického centra u zajížděcích sloupků s automatickým rozpoznáním SPZ (hurá, naše SPZ byla v systému, kamera nás poznala a pustila dál) jsme dorazili do hotelu Grand, kde nám organizátoři zajistili ubytování. Po krátké prohlídce pokoje a především obrovské koupelny s vířivou vanou jsme se přesunuli do nedalekého Evangelického kostela, kde se konal první koncert celého festivalu. V první polovině vystoupil žilinský chrámový pěvecký sbor La Famiglia, druhá půlka pak už patřila APS. Koncert se velmi vydařil i přes naše oslabené počty v mužských hlasech – ano, covid dorazil bohužel i do našich řad. Podle síly potlesku se nejvíce líbila skladba Arnošta Košťála Už je slunko. Pak už následovala zasloužená večeře v hotelu Grand, na jejíž kvality budeme ještě dlouho vzpomínat – kuchaři si za svou dýňovou polévku a vepřovou panenku zaslouží jen samé pochvaly.

Další koncert se konal následující den v moderním kostele Sedembolestnej Panny Márie v Martině. Kostel netypického tvaru nás potěšil krásným interiérem i akustikou. V první polovině vystoupil místní pěvecký sbor Cantica Collegium musicum Martin, v druhé polovině si posluchači opět mohli vychutnat zvuk APS. Na závěr ještě ve společném podání obou sborů zazněl Otčenáš Mikuláše Schneidera Trnavského a skladba Aká si mi krásná Eugena Suchoně. Po malém setkání s hostitelským sborem u vína a chlebíčků jsme se přátelsky rozešli a zamířili nazpět domů do Ostravy. Noční cesta nám už sice nedovolila vychutnat si barvy podzimu, nicméně na slovensko-českém pomezí se na chvíli vyjasnilo a my mohli obdivovat třpytivou hvězdnou oblohu.

Děkujeme pořadatelům za dva krásné koncerty a rádi se zase někdy na Žilina Voce Magna vrátíme.

PS: Byly to naše první dva koncerty po téměř dvouleté pauze vynucené covidem. Tedy ještě jednou velký dík pořadatelům festivalu za to, že nám umožnili opět zpívat před živým publikem.

Comments are closed.

Post navigation